W tym wpisie chcielibyśmy przedstawić dwa rozwiązania systemów sklepów internetowych, dostępne jako OpenSource. Oba są znakomite i z ich pomocą zbudujesz mały i średni sklep internetowy, obsługujący nawet do kilkudziesięciu tysięcy klientów miesięcznie. Zobacz czym się różnią w tym krótkim porównaniu i przekonaj się dlaczego warto je wybrać.

Opencart: Niezwykłe możliwości w nowoczesnej odsłonie

Opencart to wygodny i nowoczesny system e-commerce, używany również przez gigantów handlu w Internecie w Polsce i za granicą. Dzięki wielu możliwościom konfiguracyjnym i niezwykle atrakcyjnym szablonom. Opencart PL to jego polska wersja językowa i całkowite tłumaczenie panelu admina, jak również front-endu sklepu pozwala na korzystanie z niego bez znajomości języka angielskiego.

Jest to oprogramowanie wolne, dzięki czemu nie będziesz ponosić opłat za jego utrzymanie, jak w przypadku Shopify czy Shoper, co szczególnie długofalowo obniża koszty działalności – wystarczy tylko hosting i domena. Jednocześnie duża dowolność w jego modyfikacji zapewnia bezproblemowe użytkowanie w naszych warunkach. A jeśli chcecie obsługiwać sklep w kilku językach i z możliwością wyboru waluty dla międzynarodowego handlu, to również nie ma problemu – te funkcje są wbudowane.

Dla tego systemu znajdziecie również wiele świetnych szablonów Opencart, pozwalających na stworzenie sklepu od zera dosłownie w pół godziny. Spośród wielu motywów dostępnych na przykład na Template Monster Instalacja takiego motywu polega na przesłaniu go na serwer, a następnie na uruchomieniu, często przez moduły VQMod i choć nie jest to tak proste jak w przypadku WordPressa, to jednak średnio zaawansowanym użytkownikom nie sprawi to większych trudności.

Warto również wspomnieć o znakomitych możliwościach SEO w Opencart: możemy w nim nadawać indywidualne metatagi dla stron kategorii i produktów. Pozwoli to łatwiej się wypozycjonować w wyszukiwarkach, szczególnie dla tzw. wyrażeń long-tail. Staranna optymalizacja sprawi, że klienci sami trafią do twojego sklepu, co pozwala ograniczyć koszty płatnej reklamy. A im bardziej twoja strona będzie widoczna, tym więcej sprzedasz towaru!

Magento: Konserwatywne opcje dla każdego

Magento w wersji polskiej posiada podobne funkcjonalności, choć inny interfejs administracyjny. Jest on również nieco prostszy w konfiguracji, ale nie posiada tak wielu dodatków.

Trzeba również przyznać, że pod względem bezpieczeństwa Magento jest prawdopodobnie lepszy, ponieważ OpenCart w przeszłości posiadał wiele licznych luk (szczególności w wersjach I i II) które sprawiały, że sklepy były podatne na włamania. Oczywiście nie wolno lekceważyć takiego stanu, gdyż jest to niebezpieczne na dla klientów oraz dla finansów samego sklepu.

Niezabezpieczony sklep ponadto może gorzej się pozycjonować w wyszukiwarkach, gdyż mające dostęp do niego boty doklejają linki albo wysyłają emaile z zainfekowanej domeny. Nikt nie chce być częścią bot-netu, a już szczególnie właściciele sklepów internetowych.

Jeśli chcielibyście rozpocząć handel w sieci, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy wam od podstaw zbudować własny sklep internetowy, a także rozwinąć sprzedaż i poradzić sobie z często występującymi problemami. Napiszcie do nas także jeśli potrzebujecie pomocy z istniejącą witryną!