Treść jest królem dobrego marketingu. Ta zasada jest dziś aktualna jeszcze bardziej niż dawniej. W dobie krótki Twittów, instagramowych zdjęć czy zdawkowych wpisów na Facebooku, solidny artykuł jest wart bardzo wiele. W dobie mediów społecznościowych sztuka tworzenia dobrych tekstów wydaje się być niemal zapomniana, ale to dobra wiadomość dla tych, którzy potrafią pisać. Poniżej przedstawiamy sześć zasad, które pozwolą wam stworzyć idealny tekst na stronę internetową.

Zasady pisania artykułów na strony

Zainspiruj się dobrymi źródłami. Nie trzeba się bać inspiracji dobrymi źródłami, szczególnie jeśli możesz od siebie dodać więcej. Gdy brakuje ci pomysłów na artykuł, po prostu przeszukaj zagraniczne portale, sprawdzając co ciekawego pisze się na świecie. Wykorzystaj znalezione źródła, aby stworzyć własną wersję artykułu. Oczywiście, nie powinno się niczego kopiować, a jeśli już musisz tłumaczyć, to podaj link do oryginału. Takie artykuły są dobrym źródłem informacji, bo często posiadają też rozbudowane źródła, z których możesz skorzystać, pisząc własny tekst. Jeśli tworzysz jakiś specjalistyczny blog i często piszesz na jeden określony temat, dobrze jest zrobić sobie też listę źródeł i zapisać się na newslettery, albo skorzystać z feedów RSS, aby dostarczać sobie informacje na bieżąco. Z kolei osoby, które spędzają dużo czasu w social media, mogą zapisać się na wyspecjalizowanego grupy na Facebooku czy na Linkedin. Dzięki temu nigdy nie zabraknie ci pomysłów na nowe artykuły i nie będzie cię ograniczał tak zwany writer’s block.

Skorzystaj z usług zewnętrznych firm. Jeśli nie chcesz pisać, bo wolisz skoncentrować się na prowadzeniu biznesu, albo na innych aktywnościach marketingowych, warto delegować to specjalistom. W Polsce istnieje kilka firm zajmujących się copywritingiem.

Sprawdź starannie ortografię i gramatykę. To absolutna podstawa, ale wiele osób o tym zapomina w dobie autokorekty. Niechlujnie napisany tekst nie tylko odstrasza, ale też źle świadczy o marce. Nie trzeba wiele czasu, aby sprawdzić poprawność językową. Wystarczy do tego kilka minut, a więc skoro już poświęciłeś już niekiedy wiele godzin na napisanie wciągającego tekstu, dopracuj go, aby był idealne także na polu składni i gramatyki. Jeśli piszesz w języku angielskim, masz też wybór oprogramowania, które poprawia gramatykę, a nawet sugeruje zmiany w stylu. Niestety, póki co nie ma takiego dobrego oprogramowania na nasz lokalny polski rynek, a więc pełna kontrola poprawności językowej spoczywa na tobie.

Zrób porządny research. To szczególnie ważne dla branż takich jak financial copywriting, w którym dokładność jest ważna nie tylko z punktu widzenia językowego, ale także prawnego. Tworząca analizy IPO, rekomendacje czy opisy papierów wartościowych dla serwisów brokerskich musisz zawrzeć tylko prawdziwe informacje. Warto w tym celu korzystać tylko z wiarygodnych serwisów finansowych. Dla rynku amerykańskiego będzie to na przykład Yahoo Finance albo Bloomberg. Nie warto za to korzystać z niesprawdzonych portali. Zwróć tu także uwagę na aktualność informacji, a każdą wzmiankę potwierdź najlepiej dwoma lub trzema źródłami. Zapewni to najwyższą rzetelność, szczególnie istotną dla marketingu i dziennikarstwa gospodarczego.

Zadbaj o dobrą oprawę graficzną. Artykuł powinien być opatrzony co najmniej jedną grafiką. Dzięki temu będzie lepiej wyglądał na stronie. Ta grafika może być zdjęciem stockowym, a jeśli wykorzystujesz inne zdjęcie, to pamiętaj, że możesz je użyć tylko jeśli przysługują ci do tego prawa. Nie ma konieczności podpisywania zdjęcia stockowego na przykład źródłem, chyba że wymaga tego regulamin użytkowania. W przypadku jednak standardowych zdjęć, pochodzących z takich bezpłatnych lub komercyjnych serwisów najczęściej takich ograniczeń nie ma. Poza tym, większość edytorów treści pozwala wzbogacać o formatowanie oraz o różne elementy graficzne. Rozdziel więc tekst nagłówkami, dodaj listy numerowane, o ile jest to uzasadnione. Bardziej zaawansowane elementy jakie mogą znaleźć się w artykule obejmują też interaktywne wykresy, infografiki, galerie. Oczywiście, wszystko to nie powinno przytłaczać samego tekstu.

Podsumowując, wcale nie jest trudno napisać dobry artykuł w sieci, jeśli tylko się do tego przyłożysz. Dobry autor tekstów jest dziś wiele warty, a sztuka pisania tekstów na strony internetowe to mocnee narzędzie marketingowe, użyteczne dla stron firmowych, sklepów internetowych oraz portali. Twórz treści, które będą inspirować każdego. Warto przy tym stosować się do tych kilku zasad. Życzymy wielu czytelników i znakomitego współczynnika CTR!