Bardzo często, przeglądając blogi, obok treści, zwracamy uwagę na ich wygląd, świadomie albo podświadomie oceniając bloga jako rzetelne źródło informacji także na podstawie jego wyglądu. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ strony internetowe które wyglądają dobrze i nie posiadają błędów ani usterek są najczęściej dopracowane przez właściciela, któremu zależy na tym, żeby stron była odbierana jako profesjonalna. Z tego właśnie powodu dobry wygląd bloga już od początku może ułatwić jego start i zwiększyć zainteresowanie i zaangażowanie czytelników, którzy ocenią go jako poważne źródło informacji.

Na szczęście WordPress bardzo ułatwia zadanie stworzenia nowoczesnej i świetnie wyglądającej strony, dzięki systemowi szablonów, które bardzo łatwo instaluje się na własnym blogu i które zmieniają całkowicie jego wygląd. Oczywiście, budowa całkowicie nowego motywu wraz z dostosowanym do niego frameworkiem to bardzo pracochłonne zajęcie, dlatego jeżeli nie mamy dużo doświadczenia i czasu, możemy skorzystać z jednego z gotowych rozwiązań, z najpopularniejszego marketplace’u motywów WordPress – Template Monster, w którym kompletny gotowy do instalacji jednym z kliknięciem z panelu administracyjnego szablon z dokumentacją, kupimy już za równowartość kilkudziesięciu dolarów, a więc nie więcej niż dwieście złotych.

Instalacja

Instalacja takiego szablonu jest zawsze bardzo łatwa i polega na przesłaniu skompresowanego pliku szablonu dostępnego do ściągnięcia z poziomu panelu administracyjnego WordPress. Niektóre motywy posiadają indywidualne widgety wzbogacające naszego bloga – ale ponieważ są one częścią szablonu, nie musimy ich osobno instalować, ponieważ instalator wykona za nas całą robotę. Ostateczny czas konfiguracji takiego motywu to jakieś 15 minut po których dysponujemy gotowym i nowoczesnym wyglądem naszego bloga. Wystarczy teraz tylko dodawać wpisy.

W tym artykule zamieszczamy recenzję 10 najciekawszych motywów które pozwolą łatwo zbudować bloga. Znajdują się tutaj zarówno ogólne szablony blogowe, jak i kilka specjalistycznych motywów które mogą posłużyć do budowy nawet kompleksowych stron.

1. Throne

Jest to szablon profesjonalnego bloga – magazynu, dzięki któremu dosłownie w kwadrans zbudujesz własną, znakomicie wyglądającą stronę WordPress, z przeznaczeniem blogowym lub na czasopismo online. Bardzo elegancki i profesjonalny wygląd przywodzi na myśl duże portale, co sprawi, że czytelnik już od pierwszej chwili czytania bloga odniesie wrażenie, że ma do czynienia z profesjonalnym źródłem informacji. Bardzo prosty w obsłudze i konfiguracji, a jednocześnie posiadający wiele możliwości dopasowania wyglądu do własnych potrzeb. Ładuje się bardzo szybko i jest dostosowany do urządzeń mobilnych, dzięki czemu dopasowuje się do dowolnych rozmiarów ekranu, a jego przeglądanie na tablecie, a nawet na ekranie telefonu jest dla czytelnika bardzo łatwe. Polecany dla osób, które chcą szybko i w nieskomplikowany sposób zbudować znakomicie i rzetelnie wyglądające magazyn online lub specjalistycznego bloga poświęconego wybranej tematyce.

szablon wordpress throne

2. Elegance

Elegance to jak nazwa wskazuje niezwykle elegancki szablon bloga, przeznaczony dla twórców którzy chcą aby ich blog wyglądał minimalistycznie i koncentrował się na zamieszczonych na nim zdjęciach lub tekstach. Inaczej niż poprzedni nie służy on do budowy czasopism online, a jego celem jest najlepsza prezentacja treści zamieszczanych na blogu, bez żadnych odciągających od niej dodatków, z dobrą ekspozycją dużych zdjęć. Jego nowocześnie minimalistyczny wygląd znakomicie sprawdzi się więc w blogach modowych, kulinarnych, fotograficznych, podróżniczych i tam gdzie mamy potrzebę zaprezentowania dużej ilości fotografii. Pod minimalistycznym wyglądem kryje się jednocześnie bardzo potężny silnik, pozwalający skonfigurować wygląd na wiele sposobów. Posiada 4 różne style nagłówka, a także 13 dodatkowych widgetów, które załadowane zostaną do naszego WordPressa po instalacji tego motywu i które skonfigurujemy w panelu administracyjnym.

szablon wordpress ellegance

3. Kyoto

Kyoto to miasto będące dawną stolicą Japonii i szablon, który został nazwany tak ze względu na swój design, przywodzący na myśl dawną japońską sztukę dekoracji wnętrz, operującą przestrzeniami i jasnymi barwami. Taki właśnie jest ten motyw – mimo że należy on do kategorii artystycznych, to jednocześnie jest bardzo przejrzysty i czytelnikowi pozwala zorientować się przede wszystkim na treściach będących w nim zamieszczanych. Wykorzystuje Czcionki Google, dzięki czemu posiada bardzo ciekawe możliwości typograficzne. Brak elementów pudełkowych, ograniczających wielkość strony w ramki sprawia, że jest to znakomity szablon dla urządzeń mobilnych. Jest również łatwy w konfiguracji i posiada obszerną dokumentację, w której znajdziemy odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące jego ustawienia na naszym blogu.

szablon wordpress kyoto

4. Frattini

Ten wyspecjalizowany motyw jest przeznaczony do zbudowania strony internetowej lub bloga cukierni, restauracji albo dowolnego lokalu gastronomicznego. Posiada bardzo smakowitą kolorystykę która ma zachęcać do odwiedzenia lokalu i podkreślać zdjęcia potraw oraz wnętrz. Posiada także dodatkowe moduły które zaprezentują kartę dań, a jak przystało na strony dla lokalnej firmy, jest także wyposażony w moduły do integracji z fanpagem Facebooka lokalu. Dodatkowo, dla bardziej wprawnych użytkowników oferuje on możliwość budowy sklepu internetowego albo systemu zamówień jedzenia z dostawą do domu. Ta funkcjonalność udostępniania jest dzięki WooCommerce, bibliotekom WordPressa dla sklepów internetowych. Jest to znakomity szablon dla bloga albo strony restauracji.

szablon wordpress frattini

5. Shiroi Hana

Shiroi Hana, co znaczy po japońsku „Piękne kwiaty” jest szablonem dla blogów lifestyle’owych, kobiecych, fotograficznych albo kulinarnych i zawiera bardzo miłą oprawę graficzną. Jest również niezwykle prosty w konfiguracji, ponieważ posiada graficzny „builder” strony, pozwalający nam przesuwać różne moduły strony głównej bezpośrednio na projekcie co pozwala na szybkie testowanie wielu różnych wyglądów. Oczywiście, jak przystało na każdy nowoczesny motyw, jest on responsywny i dostosowuje się do wyświetlania na telefonach i tabletach.

szablon WordPress shiroi hana

6. One Story

Ten motyw wykorzystuje nowoczesne trendy w projektowaniu stron internetowych i posiada moduły wyświetlające nasze wpisy jako „kafelki”, co jest popularnym rozwiązaniem dla stron kierowanych do użytkowników przeglądających je na tabletach i innych urządzeniach dotykowych. Posiada dwie wersje kolorystyczne – jasną i ciemną. Taki wygląd pozwoli wyróżnić twojego bloga, jeżeli więc szukasz czegoś bardziej nietypowego, ale jednocześnie praktycznego i wykonanego zgodnie z zasadami usability, One Story jest bardzo dobrym wyborem.

Szablon wordpress One Story

7. Beta Magz

Ten bardzo uniwersalny motyw pozwoli ci łatwo przekształcić WordPress w efektownego bloga, internetowe czasopismo, albo stronę internetową. Jest on bardzo uniwersalny i posiada duże możliwości konfiguracyjne, z wbudowanym graficznym kompozytorem treści. Jest opart na bibliotece CSS Bootstrap, która jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej kompletną biblioteką graficzną dla stron internetowych, dostosowującą je do responsywnych standardów wyświetlania witryn na wielu różnych typach wyświetlaczy. Bardzo łatwo w nim również zmieniać kolorystykę, dzięki wyborowi jednego z wielu predefiniowanych stylów, albo poprzez szczegółowe dostosowanie wyglądu każdego z typów elementów.

Szablon WordPress betamagz

8. Roma

Roma to bardzo elegancki motyw WordPressa, nastawiony na budowę wielu różnych typów stron i blogów, których wspólnym mianownikiem jest estetyka i nowoczesny wygląd. Jest również zintegrowany z Facebookiem i posiada wbudowany moduł oceny artykułów. Mimo że jest on bardzo zaawansowany, to jego konfiguracja nie jest trudna i dzięki dołączonej instrukcji nawet osoby nie mające doświadczenia w tworzeniu blogów poradzą sobie z jej budową.

Szablon WordPress Roma

9. Pressroom

Pressroom to responsywny motyw dla WordPressa, dostosowany do budowy wielu typów stron i blogów. Posiada wbudowany kompozyter wyglądu, który pozwala na przeciąganie modułów bezpośrednio na stronie, dzięki czemu super szybko zbudujemy od podstaw naszego bloga. Bardzo dużą zaletą jest jednocześnie 15 gotowych predefiniowanych stylów wyglądu, więc jeżeli nie chcemy na początku go szczegółowo dostosowywać, a po prostu chcielibyśmy aby nasza strona wyglądała tak jak na zrzucie, po prostu wybieramy gotowy styl i możemy już dodawać wpisy. Ten szablon posiada także bardzo duże możliwości prezentacji różnych mediów, w tym specjalne typy wpisów dostosowane do osadzania filmów z Youtube albo recenzji produktów, którym nadajemy oceny w formie gwiazdek. Jeżeli szukasz więc uniwersalnego szablonu z dużymi możliwościami, na pewno znajdziesz je w tym motywie, który dobrze sprawdzi się zarówno dla prostego bloga, jak i bardziej zaawansowanych przedsięwzięć z wieloma kategoriami i z dużą ilością treści.

Szablon WordPress Pressroom

10. Vixen

Jest to kreatywny i estetyczny szablon, przeznaczony dla osób, które chcą ładnie zaprezentować treści. Bardzo szybko się ładuje, jest dostosowany do urządzeń mobilnych i świetnie się prezentuje na tabletach. Jeżeli poszukujesz nieskomplikowanego, ale nowoczesnego wyglądu bloga, który jest przyjazny dla początkujących i nie jest przeładowany nadmierną ilością możliwości, wybierz Vixen.

Szablon WordPress Vixen